ehliyet dersleri, otomatik vites ehliyet dersi

Otomatik Vites Ehliyet Dersleri

Son günlerde gündem de olan otomatik vites ehliyet pek çok kullanıcıya rahatlık sunuyor. Manuel araç kullanımında zorlanan bireyler için otomatik araç kullanmayı tercih etmektedir. Fakat direksiyon sınavında yine yokuş kalkış sorunları ve park etme problemlerinden dolayı bir türlü sınavları geçememektedir. Bunu ön plana çıkartan Milli Eğitim Bakanlığı, yeni yönetmeliğe göre otomatik vites ehliyet derslerini oluşturarak, sürücü adaylarına yardımcı oluyor. Yani artık bu ehliyet ile birlikte artık otomatik vitesli araçlar ile sınava girebilmeniz mümkün olacaktır.ehliyet dersleri, otomatik vites ehliyet dersi

Ders içeriği ve sınav

Yine direksiyon sınavlarında da yeni düzenlemelere giden Milli Eğitim Bakanlığı, ana direksiyon sınavından önce kursların ön sınav yapmasını zorunlu kılınmıştır. Ancak bu ön sınav geçilmesi durumunda ana sınava katılmaya hak kazanılacaktır.

  • Yokuşta kalkış
  • Belirli bir miktar geri gitme
  • Geri gitme durumunda manevra
  • İki araç ya da belirlenen parkurda kullanılan dubalar arasında park yapma

Sınav içeriği bu şekilde olup, otomatik vites ehliyet dersleri arasında da bu içeriğe yer verilecektir. Elbette ki yine teorik sınavda da bazı bilgilere ulaşmak mümkündür.

Teorik dersler

Bunlar arasında, trafik ve ilk yardım ve motor bilgisi yer almaktadır. Elbette ki yine B sınıfı ehliyet alacaklar ile aynı derslere girmek durumunda kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra özel kurslar ayrı sınıflar oluşturarak, sadece otomatik vitesli araçların şanzıman düzeni ile bilgileri sizlere sunacaktır. Sınavda sorumlu olduğunuz kısım ise otomatik vitesli araçlara uygun olarak hazırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir