Romatoid artrit (inflamatuar romatizma) nedir?

Romatoid artrit olarak da bilinen inflamatuar romatizma, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Bu durum bazı insanlarda cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları dahil olmak üzere çok çeşitli vücut sistemlerini etkileyebilir. Çok sıcak veya soğuk havanın iltihaplı romatizmaya neden olduğu inancı doğru değildir. Romatoid artrit, otoimmün sistemdeki bir bozukluktan kaynaklanır ve bir kişinin bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudun kendi dokularına, özellikle eklem dokularına saldırdığında ortaya çıkar.romatoid

Kireçlenme sırasında gözlenen doğrudan aşınma ve yıpranmanın aksine, bir başka romatizma türü olan romatoid artrit, romatoid artrit insan eklem zarını etkiler ve daha sonraki aşamalarda kemik erozyonuna ve eklem deformasyonuna yol açabilen ağrılı şişliklere neden olur. Bu süreçte iltihaplanmanın meydana geldiği bir durum olan romatoid artrit (romatoid artrit) vücudun diğer kısımlarına da zarar verebilir. Modern ilaçlar tedavi sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirmiş olsa da, şiddetli romatoid artrit hala insanlarda fiziksel sakatlığa neden olabilir.

Romatoid artrite (inflamatuar romatizma) ne sebep olur?

Romatoid artrit, bir kişinin bağışıklık sistemi, eklemleri çevreleyen zar astarı olan sinovyuma saldırdığında ortaya çıkar. Bu ataktan kaynaklanan iltihaplanma, sinovyumun kalınlaşmasına ve dolayısıyla eklemin kıkırdak ve kemik dokusunun tahrip olmasına yol açar. Sonuç olarak, eklemi bir arada tutan tendonlar ve bağlar zayıflamaya ve gerilmeye başlar. Zamanla, eklem doğal şeklini ve konumunu kaybederek düzgün harekete izin verir.

Sağlık çalışanları bu sürecin neden başladığını henüz tam olarak bilmese de kalıtsal bir bileşenin muhtemel olduğunu belirtiyorlar. Aslında genler doğrudan romatoid artrite neden olmazken, kişiyi hastalığa neden olabilecek belirli virüs ve bakterilerle enfeksiyon gibi çevresel faktörlere karşı daha duyarlı hale getirebilirler. Bu inflamatuar romatizmaya neden olur.

Non-inflamatuar romatizma ise genellikle düşme veya kaza gibi bir yaralanma sonucu eklemlerin aşınması ve yıpranması nedeniyle kemiklerin dışarı çıkması ve incelmesinden kaynaklanır.

Romatoid artrit (inflamatuar romatizma) riskini artıran faktörler nelerdir?

Cinsiyet önemli bir rol oynar. Kadınların romatoid artrit geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır. Romatoid artrit her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman orta yaşta ortaya çıkar. Çocuklarda sık görülen iltihaplı romatizma türleri de vardır. Erişkinlerde görülen iltihabi romatizma tiplerine benzer şekilde bu tiplerde erken teşhis ve tedavi edilmelidir. Aksi takdirde çocukta geri dönüşü olmayan sakatlıklara yol açabilecek zararlara ve gelişimsel gecikmelere neden olabilir.

Aşırı kilolu veya obez bireyler, özellikle 55 yaş ve altı kadınlar, diğer gruplara göre romatoid artrit geliştirme riski biraz daha yüksektir. Kişide kan bağı olan aile bireyleri arasında romatoid artrit varsa kalıtsal nedenlerle hastalık riski artabilir. Sigara içmek, özellikle hastalığa genetik yatkınlığın olduğu durumlarda, romatoid artrit gelişme riskini önemli ölçüde artırır. Hastalık ilerledikçe insanlarda sigara içmeye devam etmenin romatoid artritin şiddeti ile ilişkili olduğu gözlenmiştir.

Çevresel faktörlerle ilişkisi tam olarak anlaşılmasa da asbest veya silika gibi maddelere maruz kalmanın romatoid artrit gelişme riskini artırabileceği gözlemlenmiştir. Bu tür maddelerin kullanıldığı işyerlerinde çalışan kişiler de romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıklar için daha yüksek risk altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir