saç bakımı yapımı, sarımsak ile saç bakımı, saç bakımında sarımsak kullanımı

Saçlar İçin Sarımsağın Faydaları

Özellikle kanser oluşumuna sarımsağın engel olması ve damar sağlığı açısından vazgeçilmez bir yiyecek olduğu uzmanların tümünün ortak görüşüdür. Sarımsak bunun yanı sıra yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo vermek için yoğun biçimde kullanılan bir bitkidir. Ancak cilt bakımı ve güzellik alanında da sarımsağın kullanımının olduğunu bilen kişi sayısı oldukça azdır. Cilde sarımsağın faydalarının yanı sıra saçlara olan etkisi ve yararları iyi bilinmelidir. Özellikle saç kökleri zayıf olanlar ve devamlı saç dökülmesine bitkisel bir çözüm arayanların bulabilmeleri mümkündür. Diğer yandan saç telleri ince olan bayanların saç uçlarının kırılması da pek hoş olmayan bir durumdur. Sarımsak kürü ile bu sorunların tümü tedavi edilebilir.saç bakımı yapımı, sarımsak ile saç bakımı, saç bakımında sarımsak kullanımı

500 ml sıcak suda 4 diş sarımsağı beklettikten sonra saçlarınızı bu su ile yıkayın ve bitkisel özlü şampuanlar ile sonrasında durulayın. Maydanoz suyu da sarımsak suyu ile birlikte kullanılırsa hem saç köklerinin beslenmesini sağlar hem de daha güçlü saçların çıkması için katkı sağlar. Ancak bir süreliğine de olsa sarımsağın kokusunun saçlara sineceğinin bilinmesi gerekir. Sarımsak suyu küründen birkaç saat sonra maydanoz suyunu uygularsanız önemli ölçüde sarımsağın kokusunun da gittiğini göreceksiniz.

Saçlara sarımsağın olan faydalarından bir diğeri ise beyazlayan saçlara bitkisel bir çözüm imkanı sunmasıdır. Kır saçları sarımsak siyahlaştıran bir etkiye sahiptir. Bunun için 5 diş sarımsak, 1 adet orta boy kuru soğan ve 1 adet çiğ yumurta sarısı kullanımı gerekir. özellikle de saçların  aniden beyazlaması adı verilen üzüntü ve strese bağlı olarak ortaya çıkan saçtaki beyazlıklar için bu malzemelerle hazırlayacağınız saç maskesi etkili olacaktır.

Sarımsak, soğan ve yumurta sarısı kürü;

5 adet sarımsağı ve 1 adet soğanı ezin. Yumurta sarısını da ekleyip, boya sürer gibi saçlara sürün. Saçınızı yarım saat sonra iyice yıkayın. Birçok faydası olduğu bilinen sarımsağın saç beyazlaması ve kırlaşması için kullanımı da bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir