bebek

Sağlıklı Bir Çocuğun Doğumu İçin Öneriler

Anne adaylarının sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için dikkat etmesi gereken çok önemli faktörler vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, yeterince dinlenmek ve gerekli sağlık kontrollerini aksatmadan yaptırmak, hem bebeğin gelişimini hem de annenin sağlığını olumlu yönde etkileyerek sağlıklı bir hamilelik sürecini atlatmak için bebeğin gelişiminin önünü açar. dünyaya sağlıklı bir şekilde bakmak ve süreci hızlandırmak için annenin doğum sonrası iyileşmesi ve ağrısız geçmesi önemlidir.bebek

Bebek gelişiminde beslenme

Ülkemizde kuşaktan kuşağa devam eden yerel bir alışkanlık olan “çiftsiniz çok yemelisiniz” inancı aslında anne adaylarına gereksiz bir yük getirmekte ve onlara zarar vermektedir. Genel olarak annenin çocuğunun doğumuyla artan ek enerji ihtiyacı 300 kaloridir. Anne adayı günlük beslenme alışkanlıklarına ek olarak aşırı miktarda besin tüketirse bu hem gebelikte hem de doğum sonrasında anneye fazla kilo olarak geri dönebilir. Kısacası 2 dilim tam tahıllı ekmek ve bir bardak sütle yapılan bir sandviçin toplam enerjisi bunu karşılayabilir.

Protein vücudun en önemli yapı taşıdır ve bu nedenle çocuğun gelişiminde aktif rol oynar. Bu nedenle anne adayları hamilelik döneminde doktor ve beslenme uzmanı gözetiminde proteinli beslenmeye dikkat etmelidir.

Ayrıca uzmanlar anne adaylarının ek olarak demir, folik asit, çinko, C ve D vitaminleri almalarını önermektedir.

Hamilelik hareketsizlik anlamına gelmez

Araştırmalar, hamilelik sırasında Pilates, yoga, yüzme gibi egzersizlerin ve yürüyüş gibi orta düzeyde egzersizlerin doğumu kolaylaştırdığını ve doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırdığını gösteriyor.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, fiziksel aktivitenin bir uzman gözetiminde yapılması ve gebelikte daha önce kullanılmamış herhangi bir fiziksel aktiviteye başlanmamasıdır.

Hamilelikte sağlık kontrolleri ve testler

Hamilelik meydana geldiğinde ve tespit edildiğinde, anne karnındaki bebeğin ve anne adayının sağlığını izlemek için birçok test yapılır. Bu testler doğumdan sonra oluşabilecek hastalıkları tespit edip önleyebilir.

Testler

Bebeğin ultrasonla görüntülenmesinden sonra bazı kan tetkiklerinin yapılması, ilk kan testinin yapılması, çeşitli parazit ve mikropların saptanması ve bunların önlenmesi için tedaviye başlanması için gereklidir.

İkili test ve üçlü test

11-14, bebeğinizin kromozomal anormallik riski altında olup olmadığını görmek için. 15-22 haftalar arasında çift test. Üçlü test haftalar arasında yapılmalıdır. En sık görülen kromozom anomalisi Down sendromudur. Down sendromlu bir bebeğe sahip olma riski 20 yaşındaki bir kadın için 1530’da 1’den 44 yaşındaki bir kadın için 30’da 1’e yükseliyor. Bu nedenle tüm anne adaylarının ikili ve üçlü testlerden geçmesi çok önemlidir.

ultrason

Detaylı ultrason muayenesi yardımıyla bebeğin vücudunda yapısal veya fiziksel bir kusur olup olmadığı kontrol edilir. Bu nedenle ultrason taraması ihmal edilmemeli ve düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Şeker yükleme testi

Diyabet gelişiminin en yüksek düzeyi gebeliğin 24-28. döneminde ortaya çıkar. Şeker yükleme testi haftalar ve haftalar arasında yapılmalıdır. Tüm hamile kadınların 75 gram şekerle OGTT (oral glukoz tolerans testi) testini yaptırmaları önerilir. Hamilelik sırasında ortaya çıkabilen gestasyonel diyabet, şeker testi ile teşhis edilir. Gestasyonel diyabet, hormon artırıcı etkisi nedeniyle hamilelik sırasında ortaya çıkan şeker hastalığıdır. Hastalık 100 hamile kadından 6’sında görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir