Sağlıklı Kilo Verme Yolları

Büyük porsiyonlar içeren kültürümüzde sağlıklı bir kiloyu korumak gerçekten çok zor. Daha önce denediğiniz ve başarısız olduğunuz diyetler, diyetle kilo verileceğine olan inancınızı kaybettirmiş olabilir.  Muhtemelen haklısınız. Bazı diyetler hiç bir işe yaramaz ve vücudunuza özel diyetler olmadığı için metabolizmanızın farklı tepki vermesine yol açmış olabilir. Besinler ile sağlıklı ilişkiler kurmak ve duygusal tetiklemeler doğrultusunda yeme eylemine yönelmeyi frenlemek gibi atacağınız basit adımlarla sağlıklı kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Sağlıklı kilo vermede farklı bakış açıları:

Diyet kitapları başarılı kilo vermenin tüm cevaplarını içerdiklerini iddia ederler. Bazıları beslenmede karbonhidratı keserek daha az yağlı yiyecekler tüketmenin tek yol olduğunu, bazıları ise daha az yemek yiyerek daha çok egzersizin kilo verdireceğini iddia ederler. Peki hangisine inanmak gerekir?kilo verme, sağlıklı kilo verme, kilo vermenin yolları

Gerçek şu ki, herkese uyan sağlıklı ve kalıcı kilo kaybetmenin tek bir yolu yoktur. Bir kişi belirli bir diyetle kilo verirken, bu diyet sizin için tamamen hayal kırıklığı yaratabilir ve genetik faktörler ile diğer sağlık faktörleri göz önüne alındığında diyetisyenlerin varlığına bizleri şükreder hale getirir. Kilo kaybetmek için en doğru yöntemi, farklı gıda denemeleri ile, ve herşeyden önce sabırlı olarak bulmalısınız.

İşte size bir kaç sağlıklı kilo verme yöntemi:

– Duygusal durumunuza göre yeme alışkanlığınızı değiştirin. Endişelendiğinizde, strese girdiğinizde, sıkıldığınızda, yalnız hissettiğinizde kilo verme çabasında olduğunuzu anımsayın ve kendinizi sakinleştirmek için dans etmek, yoga, meditasyon, kısa yürüyüşler ya da bisiklete binmek gibi aktiviteleri deneyin.

– Motive olun! Kendinize bir hedef oluşturun. “Bu bikiniyi bu sene giyeceğim!” en dayanılmaz seçenek fakat sağlıklı bir bedene sahip olmak için kilo vermeyi isteyin… Çevrenizden, özellikle en yakın arkadaşlarınızdan sizi cesaretlendirmelerini ve desteklemelerini isteyin. Her zaman yavaş ve sakin olan yarışı kazanır, unutmayın. Çok hızlı kilo kaybetme, zihninizi ve bedeninizi hasta ve halsiz hissettirebilir bu yüzden uzun vadeli hedefler belirleyin. Kilo verirken not alın. Akıllı telefonlarınız ya da bir not defterine her zaman günlük tutun. Düzenli ve yeterli uyku çekin. Uykusuzluk motivasyonunuzu düşürerek, daha aç hissetmenizi sağlayacaktır.

-Şekeri hayatınızdan çıkarın. Beslenmenizde karbonhidratı kestiyseniz rafine karbonhidrat ve şekerden de uzak durun. Şekerlemeler ve tatlıları kesmek çözümün bir parçasıdır. Ekmek, makarna sosu, paketli hazır gıdalar yerine daha düşük şekerli gıdaları beslenmenizin bir parçası yapın. Konserve yerine taze veya dondurulmuş sebzeler seçin. Soda çoğu diyette yer almasına rağmen içerdiği şeker ile kilo almanıza neden olabilir. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu veya  şekersiz buzlu çay tercih edebilirsiniz. Makarna, pirinç, beyaz ekmek gibi rafine karbonhidrat içeren gıdalar yerine tam tahıllı meslektaşlarını tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir