sedef hastalığı, sedef hastalığı nedenleri, sedef hastalığı tedavisi

Sedef hastalığı sebepleri nelerdir?

Sedef hastalığı dünya da yüzde ikilik bir oranla karşımıza çıkan bir hastalıktır. Sedef hastalığının sevdiği yaş seviyeleri ve sevdiği vücut bölgeleri vardır. Fakat bu hastalığın her yaşta ve vücudun her bölgesinde görülebildiği de bilinmelidir. Sedef hastalığı genellikle saçlı deriyi seven bir hastalıktır. Bu yüzden en sık görüldüğü yer, saçlı deridir. Sedef hastalığı kendini kırmızı lekelerin üzeri pullu gibi görünen bir deri ile kaplanmış şekilde görülür. Saçta her hangi bir döküntüye sebebiyet vermeyen hastalık, deri altı kanaması ve kaşıntı ile kendini gösterir. Sedef hastalığının vücutta görülen şeklinde ise, her hangi bir kaşıntı yaşanmaz.sedef hastalığı, sedef hastalığı nedenleri, sedef hastalığı tedavisiİşte biz bu kaşıntı yaşanan özelliği sedef hastalığı psöriasis diye adlandırıyoruz. Psöriasis sedef hastalığının kaşıntı yaratan özelliğini temsil etmektedir. Kaşıntı yaratmayan sedef hastalığını ise psoriazis sedef hastalığı olarak adlandırmaktayız. Sedef hastalığının bu özellikleri hastalıkta şöyle yer, alıyor hastalık eğer Plak sedef çeşidi dediğimiz özelliklere sahip ise, dizlerde ve dirseklerde görülür. Bu sedef hastalığının en çok görülen çeşitidir. Psoriazis sedef hastalığı genellikle bu sınıf içerisinde yer almaktadır. Bir başka sedef hastalığı çeşidi olan ve saçlı deride kaşıntılı bir kanama ile kendini gösteren sedef çeşidini de sedef hastalığı psöriasis sınıfı içerisinde değerlendiririz.

Sedef hastalığı çeşitleri bunlara ilave olarak, Damla sedef hastalığı dediğimiz genellikle çocuklarda görülen, vücutta damlalar şeklinde ki küçük izlerin bulunduğu sedef ile ilerlemiş ve tehlikeli bir boyutta olan insan ölümüne sebebiyet veren, eklem iltihabı ile birlikte kendini gösteren Eritrodermik sedeftir.

Bu sedef hastalığı çeşitleri dışında, son olarak ekleyeceğim sedef hastalığı çeşidi ise, ters sedef hastalığı dediğimiz koltuk altı ve kasıklarda sıkça görülen sedef çeşididir. Sedef hastalığının çeşitleri ve kendini tanıdıktan sonra asıl anlatmak istediğim konu sedef hastalığının neden ortaya çıktığı. Bunca belirtisi bilinen sedef hastalığının, neden ortaya çıktığı, sebebinin ne olduğu bilinmemektedir.

Yani sedef hastalığının kaynağı henüz bulunamamıştır. Bu da sedef hastalığının tedavisi önünde çok büyük bir engel teşkil etmektedir. Kalıtımsal bir hastalık olduğu düşünülse de bu konu üzerinde ki ortak yargı kalıtımsal olma özelliğinin sadece hastalığa yakalanma riskini artırdığı yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir