seo nedir, seo neden yapılır, seo ne işe yarar

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama motoru optimizasyonu kavramını büyük bir ihtimalle duymuşsunuzdur. Özellikle de internet siteleri kuruyor veya kurmak için araştırma yapıyorsanız “SEO uyumlu” sözüne mutlaka denk gelmişsinizdir. Bu yazımızda size SEO hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz. Öncelikle SEO kelimesinin anlamına bir bakalım.seo nedir, seo neden yapılır, seo ne işe yarar

SEO: Searc Engine Optimization yani Türkçe haliyle arama motoru optimizasyonu demektir. Bu optimizasyonun temel işlemi kurulan bir internet sitesinin arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. En yaygın olarak kullanılan arama motoru Google olduğundan Google SEO olarak da bu ifadeyi görebilirsiniz.

SEO Yapımı

Seo yapabilmek için biraz temel kodlama bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Çünkü SEO iç SEO ve Dış SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç SEO olarak adlandırdığımız seo şekli kurulan bir sitenin kod yapısında, kendi içinde yapılan düzenlemelerdir. Dış SEO olarak isimlendirdiğimiz işlem ise kurulan siteye dış kaynaklardan yararlanılarak optimizasyon yapılmasıdır.

İç SEO: Sitenin kod yapısında iyileştirme yapılması ve gerekli bazı ayarlamaların yapılması olarak tanımlayabiliriz. Örneğin, gereksiz olan kod satırlarının internet sitesinden kaldırılması ve hatalı yazılmış olan kodların düzenlenmesi iç seo çalışmalarında yapılan işlemlerden sadece bir kısmıdır. Java kodlarının çalıştırılması, görsellerin boyutlarının küçültülmesi vb. işlemler de yine iç SEO ile ilgilidir.

Dış SEO: Arama motoru optimizasyonu yapmanın en temelinde başka sitelerden çalışma yapılan siteye bağlantı yani diğer adıyla link verilmesi yatar. Bebek bakımı ile ilgili bir internet sitesi tasarladığınızı düşünelim. Bu sitenin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için kendi içeriği bu konulardan oluşmalıdır. Ayrıca benzeri konuları barındıran diğer internet sitelerinden bu siteye de link verilmesi gerekmektedir. İşte verilen bu dış bağlantılar iyi bir şekilde planlanır ise bu durumda başarılı bir SEO çalışması yapılmış olur.

SEO yaparken başarılı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken tüm noktaları öğrenmek ve bu noktalara gör işlem yapmaktır. Kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız temel kavram ve teknikleri öğrenebileceğiniz başlangıç seviyesi eğitimler alabilir ve sonrasında bir internet sitesi kurarak öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir