ayakkabı seçimi, kadın ayakkabısı, kadın ayakkabısı seçimi

Stilinizi Oluştururken Son Söz Ayakkabının

Babetler, yüksek topuklular, sandaletler, platform topuklular, gladyatör sandaletler, burnu açık ayakkabılar ya da espadriller… Hangi modelde olurlarsa olsunlar hepimiz ayakkabıları seviyor ve arzuluyoruz. Her kadının kalbi vitrinde beğendiği bir ayakkabı gördüğünde hızlanır. Nefes almaya ya da yemeğe ihtiyacımız olduğu gibi güzel ayakkabılara da ihtiyacımız var. Bir kadın ömür boyu aynı sevimsiz ayakkabıya mahkum kalırsa belki ölmez ama ruhundan bir şeylerin eksileceği kesin. İstatistiklere göre her kadın ortalama 20 ayakkabıya sahip, bazıları bundan çok daha fazlasına. Bu da ayakkabının göz ardı edilmemesi gereken, çok önemli bir konu olduğunu bize gösteriyor.ayakkabı seçimi, kadın ayakkabısı, kadın ayakkabısı seçimi

Onlarca hatta yüzlerce farklı renk tonu ve model arasından doğru ayakkabıyı seçmek bazen zor olabiliyor. Bazı basit tüyolarla bayan ayakkabı mağazalarını dolaşırken daha hızlı ve kolay seçim yapabilirsiniz.

Doğru kıyafetle, doğru mevsimde, vücut yapınıza uygun doğru ayakkabı

Örneğin parlak renklerde ve cüretkar bir elbise giydiyseniz klasik siyah topuklu ayakkabılar bu elbisenin altına doğru seçimdir. Eğer sade ve mat tonlarda bir ayakkabı giydiyseniz bu kez de elbisenizi parlatmak için iddialı renklerde ayakkabılar seçebilirsiniz. Örneğin siyah ya da kahverengi bir elbisenin altına kırmızı ayakkabı giyebilir ya da basit bir bluz hatta blue jean pantolonu timsah derisi gibi iddialı bir ayakkabı ile kombinleyebilirsiniz.

Bayan ayakkabı modelleri seçerken sadece renk değil gideceğiniz mekan ve elbette mevsim de önemli. Örneğin bahar aylarında esnek davranabilirsiniz. Bahar mevsiminde hava değişkendir ve serin günlerde kışlık ayakkabı, güneşli günlerdeyse yazlık ayakkabı giyme şansı vardır. Yaz aylarında ise çoraplarınızı çıkartıp havadar sandaletlerinizin, terliklerinizin ve espadrillerinizin tadına varabilirsiniz. Kışın ise kötü hava koşullarında üşümenizi ve kayıp düşmenizi önleyecek, rahat ayakkabılar giydiğinizden, doğru botu ya da çizmeyi seçtiğinizden emin olun.

Bir diğer önemli faktör de topuklar. Yüksek ve sivri topukluları kalem etek ya da dar pantolon gibi kıyafetlerle tercih ederek çok zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Daha kısa topuklular ya da babetler ise hem iş yerinde hem de akşamları farklı kıyafetlerle kombinlenebilir. Bacaklarınız kısa ise gladyatör tarzı bilek atkılı topuklu ayakkabılardan ve çok yüksek topuklardan kaçının. Eğer ayaklarınız büyükse oval ya da kare burunlu topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz, bunlar ayağınızı küçük gösterecektir. Profesyonel ortamlarda fazla seksi görünen topuklu modeller seçmediğinizden de emin olun. Resmi etkinliklerde burnu kapalı topukluları tercih edin.

Pahalı ayakkabılar gerçekten iyi mi?

Bir çok durumda bu sorunun cevabı “evet” olabilir. Eğer ünlü bir üreticiye ait el yapımı ayakkabılar alıyorsanız, ayakkabınız uzun yıllar eskimeden dayanacaksa, görünümü zevkinizi yansıtıyor ve yaşam tarzınıza uyuyorsa ödeyeceğiniz yüksek miktar sizi rahatsız etmeyebilir. Ayrıca iyi bir araştırmayla ve bayan ayakkabı fiyatları için yapılan indirimleri takip ederek zaman zaman çok kaliteli ayakkabıları uygun fiyatlara bulmanız da mümkün.

İyi bir ayakkabı seçtiyseniz verdiğiniz paraya değer çünkü kaliteli ayakkabılar daha rahattır, adeta ayağınızı şefkatle sararlar. Kaliteli bir ayakkabı yürürken size güvenlik hissi verir, yere sağlam bastığınızı, kaymayacağınızı hissedersiniz. Ayrıca parasının hakkını veren şık bir ayakkabı giydiğinizde çevrenizden alacağınız iltifatlar ruhunuzu okşayacaktır.

Herşeyden önce, ayakkabı seçiminde sağlığınız söz konusu. Ucuz, kalitesiz ve sağlıksız bir ayakkabı ileriki yaşlarınızda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu da hem fiziksel rahatsızlık hem de çeşitli tıbbi masraflara neden olacaktır. Kaliteli bir ayakkabıya yatırım yapmak sürekli ayakkabı yenilemekten ya da tatsız sağlık sorunlarıyla uğraşmaktan çok daha mantıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir