tabletin çocuklara etkisi, akıllı telefonun çocuklara etkisi, çocuk gelişimi ve teknoloji

Tablet ve Akıllı Telefonlar Çocukların Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Çağımız teknoloji çağı olsa da, çocukları teknolojiden tamamen uzak tutmak doğru değildir. Ancak çocukların teknoloji ve teknolojik araçlarla ne kadar yakın olacağına karar vermeliyiz. Artık hemen hemen her evde akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar var. Biz yetişkinler bile bu araçlarla çok ilgileniyoruz, çocukların ilgilenmesi normal. Özellikle çocukların yetişkinlerin davranışlarını model olarak aldıklarını ve bu modele göre kendi davranışlarını şekillendirdiklerini düşünürsek, tablet ve telefonla başa çıkma şeklimiz ve süremiz daha önemli hale gelir.tabletin çocuklara etkisi, akıllı telefonun çocuklara etkisi, çocuk gelişimi ve teknoloji

Çoğumuz oyunların yanı sıra ana amacı olan iletişim için tabletler ve telefonlar kullanıyoruz. Bu nedenle, ebeveynlerinin bu araçlarla oynadığını ve bunlardan keyif aldığını gören çocuklar da benzer davranışlarda bulunabilirler. Bir tabletle, çocuğun önünde telefonla oyun oynamak anlamsızdır, bu yüzden yanlış zaman çocuğun zamanından çalmak ve çocuk Oytun oynamak istediğinde “tamamen ve hayır dememeyi” yasaklamaktır.

Türk Pediatri Derneği çocuklara yönelik ekran sürelerine sahiptir. Buna göre

0-3 yaş: Ekrandan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Ekranda vakit geçirmemelidir.

3-6 yaş: Toplam günlük süre 20-30 dakikayı geçmemelidir.

6-9 yaş: Toplam günlük süre 40-50 dakikayı geçmemelidir.

9-12 yaş: Toplam günlük süre 60-70 dakikayı geçmemelidir.

12 yaş üstü: Toplam günlük süre 120 dakikayı geçmemelidir.

Beyin gelişimi için özellikle önemli olan 0-4 yaş arası çocukların sadece tabletlerden ve telefonlardan değil, aynı zamanda televizyondan uzak durması da çok önemlidir. Çünkü çocukların beyninin ekrandan geçen hızlı çerçeveleri yakalamakta zorlanıyor ve neredeyse şok oluyor.

Çoğu çocuk klipleri ve reklamları izleyerek yemek yiyor ve ebeveynler onları izlerken ne yediklerinden tamamen memnun olduklarını söylüyorlar. Ancak, bu yeme etkinliği anlamlı ve bilinçli bir yeme etkinliği değildir.

Özellikle kliplerde ve reklamlarda, saniyede 24 kare ekrandan geçer ve çocukların beyin gelişimi buna hazır olmadığından, bu 24 kareyi yakalamak zordur. Başka bir deyişle, çocuklar ekranın önünde kilitlenir ve yemek beynin kısa süreli bir şokudur. Bu nedenle, çocuk ne yediğini ve ne kadar yediğini fark etmeden sadece ağzına konan yiyecekleri çiğner ve yutar. Reklam veya klip sona erdiğinde, çocuk kendisine yiyecek verildiğini fark eder ve kendine gelir ve itiraz etmeye başlar.

Tabletlerde ve akıllı telefonlarda oynanan oyunlar da benzer bir etkiye sahiptir. Renkli ve hareketli ekran, tıpkı yetişkinleri çektiğimiz gibi çocukların dikkatini çeker ve kilitlenir.

Tablet, telefon ve televizyon önünde uzun zaman geçirmenin çocukların gelişimi üzerinde nasıl bir etkisi var ve buna bakalım.

Tüm gelişim alanları, özellikle beyin gelişimi olumsuz etkilenir.

Sosyalleşme sürecinin en önemli adımı olan 0-4 yaşından daha fazla zaman harcayan çocuk, sosyalleşme sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayamıyor.

Dil gelişiminde bir gerileme veya gecikme olabilir.

Görme bozuklukları ve göz hasarı oluşabilir.

Vücut duruşunda tablete ve telefona sürekli eğilmede rahatsızlıklar olabilir.

Davranış sorunları ortaya çıkabilir. Bir çocuğa tablet, telefon verilmediğinde veya bu araçların geri dönmesi istendiğinde, çoğu çocuk genellikle ağlama ve öfke nöbetleri ile biten itiraz ve ret davranışı gösterir.

Çocuklar hareketsiz oturduklarında hareketlilikleri ve motor gelişimleri olumsuz yönde etkilenebilir.

Gerçek çocuklarla gerçek oyun oynamayan ve sürekli sanal oyun oynayan çocuğun hayal gücü olması gerektiği gibi gelişmeyebilir.

Oyunlarda başarı odaklı davranan çocuklarda başarısızlık durumunda kabul etmeme ve muhalefet davranışları görülebilir.

Çocuklarda dikkat dağıtıcı veya dikkat eksikliği belirtileri görülebilir.

Ebeveynlere Tavsiye

Akıllı telefon veya tablet bilgisayar 12 yaşından sonra çocuklar için uygundur.

Kullanım süreleri için katı kurallara karar verin.

Belirlediğiniz kurallar konusunda tutarlı ve kararlı olun.

Telefon ve tablet oyuncak değildir, zaman harcamak için çocuğunuza vermeyin.

Çocuğunuz için doğru model olmak için tabletiniz ve telefonunuzla oyun oynamayın.

Telefonu ve tableti evde olabildiğince sınırlı kullanın.

Çocuğunuzla geçirdiğiniz her dakika çok değerlidir. Bu zamanı ekranın önünde değil, oyun oynayarak iletişim ve etkileşimde geçirmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir