Uykusuzluğa Çözüm Doğru Beslenme

Geceleri uykunuz kaçıyor ve bir türlü uyuyamıyorsanız bir sorun var demektir. Bazı kişiler stres sebebiyle, geleceğini fazla düşünmesi vb. sebeplerden uykusuz kalırken bazıları ise doğru beslenmedikleri için uykusuz kalmaktadır. Eğer sizin uykusuzluğunuzun sebebi psikolojik değil ise yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz uyku sorununuza çözüm olacaktır. Tüketilen besinler metabolizma üzerinde hızlandırıcı veya yavaşlatıcı etki etmektedir. Uykusuzluk çekiyorsanız metabolizmanızın çalışma hızını düşürerek uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz. Metabolizmayı yavaşlatan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.

            Süt: İçeridği protein ve triptofan aminoasidi sayesinde besleyici etki gösteren süt aynı zamanda metabolizmayı yavaşlatarak kasların gevşemesini sağlar. Yatmadan yarım saat önce içeceğiniz ılık süt sayesinde mışıl mışıl uyuyabilirsiniz. Üstelik sabah kalktığınızda kendinizi yorgun da hissetmezsiniz. Çünkü protein içeren süt vücudunuzun uyurken ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacaktır.Metabolizmayı yavaşlatan gıdalar, derin uyku, uykusuzluğa çözüm

            Ceviz: Melatonin içeren bir yiyecek olarak ceviz de uykunuzun gelmesinde etkilidir. Akşam yemeklerinden sonra (yatmadan birkaç saat öncesinde) 4-5 adet ceviz tüketmeniz daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Kolesterol vb. gibi rahatsızlıklarınız var ise ceviz tüketimi konusunda dikkatli olun.

            Muz: İçeriği bakımından iyi bir yatıştırıcıdır. İçerdiği magnezyum ve potasyum kasların gevşemesini sağlar. Böylece gevşeyen kaslar derin bir uykuya vücudun hazırlanmasını sağlar. Deliksiz bir uyku için yatmadan birkaç saat öncesinde 1 adet muz tüketebilirsiniz.

            Ahududu: Mevsimlik bir yiyecek olmasına rağmen donmuş halini de tüketebilirsiniz. Tazesin veya donmuş halini tükettiğinizde ahududu diğer yiyecekler gibi kaslarınızın gevşemesini ve metabolizmanızın uykuya hazırlanmasını sağlar.

Uykuya dalabilmek için nasıl ki metabolizmanızı yavaşlatacak gıdaları tüketiyorsanız aynı şekilde metabolizmanızı hızlandıracak yiyeceklerden de uyumadan birkaç saat öncesinde tüketmekten kaçınabilirsiniz. Böylece metabolizmanızı hızlandırmamış ve vücudunuzun uyku haline hazırlıklı olmasını sağlarsınız. Unutmayın ki nasıl ki gıdalar vücut için gerekli ise uyku da en az o kadar gereklidir. Sadece vücudun gelişimi ve sağlığı için değil aynı zamanda psikolojik açıdan da uyku çok önemlidir. Düzenli ve derin bir uyku psikolojik rahatlama sağlar ve beynin işlevini daha kolay, daha temiz bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

Benzer yazılar okumak için http://www.oynamalan.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir