yaşlılıkta kas erimesi, kas neden erir, kas erimesi tedavisi

Yaşlılıkta Kas Erimesinin Nedenleri ve Tedavisi

Gençlerde toplam vücut ağırlığının yaklaşık üçte birini oluşturan kas kütlesi 75 yaşında yarı yarıya azalır. 50’li yaşlarda başlayan kas gücündeki düşüş, özellikle 70’li yıllarda sırt, kol, bel ve bacak kaslarında kuvvet kaybı olarak ortaya çıkar.

Kas kaybı (sarkopeni) nedir?

Yaşlanmaya bağlı olarak kas gücündeki ve dayanıklılığındaki düşüş “kas kaybı” (sarkopeni) olarak tanımlanır. Yaşlılıkta kas israfını önlemek, düşme riskini önlemek ve bağımsız yaşama yeteneğini artırmak özellikle önemlidir. Yaşlı erişkinlerde kas kütlesi kaybının en önemli sonuçları, hareket kabiliyetinin azalması ve bağımsız yaşama kabiliyetinin yanı sıra düşmelerden kaynaklanan yaralanma ve kırıkların bir sonucu olarak yatağa bağımlılıktır.yaşlılıkta kas erimesi, kas neden erir, kas erimesi tedavisi

Kas kaybının nedenleri

Kadınlarda kas erimesi daha erken görülse de erkeklerde kas kaybı daha yaygındır. Azalan protein alımı, kas kaybının en önemli nedenidir. Yaşlandıkça, gıda alımını, özellikle protein alımını azaltmanın yanı sıra, fiziksel aktivite eksikliği artmış kas kaybının en önemli nedenlerinden biridir. Kas büyümesini ve dayanıklılığını sürdürmede önemli bir faktör, kaslara kan akışıdır. Yaşlılarda, damar sertliği ve eşlik eden kalp yetmezliği gibi kronik hastalıklar nedeniyle kaslara yetersiz kan akışı olabilir. Kasları harekete geçiren sinirler, kas gücünü korumak için kaslara giden kan akışı kadar önemlidir. Yeterli sinir uyarımı olmadan kas kütlesi hızla azalır. Büyüme hormonu, testosteron ve diğer hormonlar kaslarda protein üreten hormonlardır ve miktarları yaşla birlikte azalır. Bu, kas kaybında bir başka önemli faktördür.

Yetersiz beslenme nedeniyle kas atrofisi

Yaşlı insanlar çabucak doyar. Ayrıca yaşla birlikte koku ve tat alma duyusu azalır. Depresyon, demans, kronik hastalık ve ilaçlar da iştahı azaltarak yetersiz gıda alımını şiddetlendirir. Bu nedenle özellikle yetersiz beslenme nedeniyle kas kaybı yaşayan yaşlılar protein yönünden zengin besinler yemeli ve günlük vücut ağırlığının kilogramı başına en az 1 gram protein almalıdır. Protein dışında D vitamini eksikliği de kas ve kemik erimesini artırır, folat ve B12 vitamini eksikliklerinin araştırılması gerekir.

Kas israfını önleyin

Dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli egzersizle kas erimesi önlenebilir. Kas dayanıklılığı egzersizleri, hafif ağırlıklarla yapılan esneme ve güçlendirme egzersizleri hem kas hem de sinir stimülasyonunu düzenler. Güçlendirme egzersizleri kas kaybını önler ve artırır. Böylece yaşlılarda düşme riski önemli ölçüde azalır ve eklem hareketliliği de artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir