karbonhidrat

Yemeniz Gereken 5 Karbonhidrat

Kilo vermek isteyen birçok kişinin ve diyet yapanların düştüğü büyük bir hata, karbonhidratları yemek planlarından tamamen çıkarmaktır. Ancak vücudumuzun düzgün çalışması için protein, yağ ve karbonhidrat tüketmemiz gerekir. Kesinlikle düzenli olarak karbonhidrat almamız gerekiyor ama kötü karbonhidrat grubuna giren gıdalardan uzak durmalı ve kontrollü tüketmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Sağlıklı karbonhidratlar hakkında bilgi edinmeli ve onları yemek planımıza dahil etmeliyiz. Yapılarında daha uzun şeker molekülleri bulunan kompleks karbonhidratları tükettiğimizde, vücudumuzun onları parçalaması daha uzun sürer. Düzenli olarak karmaşık karbonhidratlar yemek, beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Sağlıklı karbonhidratlar diyetinizi bozmaz, aksine sağlıklı beslenmenize katkıda bulunur.karbonhidrat

Kaçınılması gereken kötü karbonhidratlar

Mısır gevreği,

Fast food,

beyaz pirinç pilavı,

beyaz buğday ekmeği,

Şeker içeren ekşi içecekler

Patates,

Rafine şeker ve çikolata,

Makarna,

Genel olarak sağlıksız yiyecekler,

meyve suları,

Dondurma,

cips ve patates kızartması,

Kekler ve hamur işleri, tatlılar ve hamur işleri kötü karbonhidratlardır.

İyi karbonhidratı kötü karbonhidrattan ayırmanın en kolay yolu, yiyeceğin lif içeriğine bakmaktır. Yüksek lifli gıdalar iyi karbonhidrat olarak kabul edilirken lifli gıdalar zayıf karbonhidrat sınıfı olarak kabul edilir.

Sağlıklı ve tüketilebilir karbonhidratlar;

Nohut… İyi bir karbonhidrat kaynağı olan nohut, genellikle etle pişirilir ve ete alternatif bir protein kaynağıdır. Türk mutfağında pek çok çeşidi bulunan nohutu düzenli olarak tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Açlık seviyelerini düzenlemede oldukça başarılı olan nohut, lif açısından oldukça zengindir. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan nohut, düşük glisemik indeksi sayesinde diyetlerde rahatlıkla kullanılabilir. Bir kase nohut yaklaşık 295 kaloridir. 1 su bardağı nohutta 169 kalori vardır.

Yulaf… Yoğun lifli yapısı nedeniyle özellikle sağlıklı bir kahvaltı için en çok tercih edilen yulaf, uzun süre tok kalmaya ve midede uzun süre kalmasına yardımcı olur. Yulaftaki beta glukanlar, kolesterol seviyelerini düşüren besinlerdir.

Sindirimi kolaylaştıran yapısı nedeniyle sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde olumlu etkiye sahip olan yulaf, orta boy bir kapta 104 gram karbonhidrat içerir.

Kestane… Ceviz, fındık ve yer fıstığı gibi kuruyemişlerin çoğu protein açısından zengindir ve yüksek kaliteli sağlıklı yağlar içerir. Kestanedeki karbonhidratlar hemen hemen yulaftakiyle aynıdır.

100 gram kestane 44 gram karbonhidrat içerir. 8 gram liflerden oluşmaktadır. Ayrıca kestane yüksek düzeyde C vitamini içerir. Kalorisi yüksek olan kestane, kase başına ortalama 309 kaloriye sahiptir.

Yaban mersini… Mineral ve vitamin oranı yüksek olan yaban mersini, sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Vücuttaki beyaz yağı, yağ yakan bej bir yağa dönüştürebilir.

Tahıllar kadar karbonhidrat içermese de bir kapta ortalama 10 gram karbonhidrat bulunur. Antioksidan yapısı nedeniyle kilo vermek isteyen diyet yapanların en çok tercih ettiği seçeneklerden biridir.

Rafine pirinç… Tahıllar grubuna ait olan rafine pirinç, tahıllar arasında karbonhidrat değeri en yüksek olan üründür. Bir kase pişmiş kabuklu pirinç, ortalama 45 gram karbonhidrat içerir.

Bir kasede ortalama 4 gram lif içeren rafine pirinç, uzun süreli enerji sağlar. Diğer pirinç çeşitlerine göre çok daha az yağ depolanmasına neden olduğu için yenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir