yerebatan

Yerebatan Sarnıcını Yakından Tanıyın

Yerebatan Sarnıcı İstanbul şehri’ nin görkemli yapıtların’ dan sadece birisidir. İmparatoru I. Justinianus kişisi tarafınca yaptırılan ve (527-565) yılları arasında inşa ettirilen bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sütunların altın da ise gölet vardır. Onların içinde de cins cins balıklar bulunur. Gerçekten oraya giden çok etkilenir mayhoş havasıyla insanlar çıkmaz bile istemez. Sarnıç’ ın uzunluğu 140 metreyi aşkın, eni ise 70 metredir. Biraz önce bahsettiğim gölet demişken bu sarnıç 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir. Bu da oldukça iyi bir değerdir. Bastığınız yerler’ in taşları mermerleri oldukça eski yapılardan oluşmuştur. Çeşit çeşit mermerden oluşan bu zemin insanların dikkatini çekmeyi başarır.yerebatan

Yerebatan Sarnıcı’nın Hikayesi Nedir?

İnsanların bir diğer çok sorduğu bu Yerebatan Sarnıcının hikayesi nedir? Bunu kısa bir şekilde açıklayalım. En büyük bizans imparatorlarının bulunduğu saraylar da ve çevresinde ki diğer insanlara su ihtiyacını sağlayan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’ un Osmanlılar tarafından 1453 senesin de feth edilmesinden sonra da bir süre kullanılmış, bundan yararlanılmış ve ayrıca padişahların ikamet ettiği Topkapı Sarayı’ nın bahçelerinde ki her türlü bitkiye burdan su hizmeti sağlanmıştır. Bu da böyle bir hikaye idi.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücretleri Ne Kadar?

İstanbul şehrin de olan turistler olsun diğer gitmeyen yurdumuzun insanları olsun bu Yerebatan Sarnıcı büyüleyici yeri ziyaret etmek, gezip görmek isterler. Ama insanlar’ ın merak ettiği bir husus vardır. Bu yere gidip görmeni’ nin ücreti ne kadardır? Sizlere hemen %100 doğru bilgilerimizi paylaşalım. Yerebatan Sarnıcı’ nın geçen senelerde giriş ücreti 10 TL idi. Fakat bu ücrete %50 zam getirilerek 15 TL yükseltildi. Ayrıca öğretmen ve ya öğrenci iseniz güzel bir haber veriyim tam 5 TL ‘ dir. Yabancı ziyaretçiler yani turistlere belirlenen sayı ise 30 TL’ dir. Gördüğünüz gibi sizler için en doğru bilgiler vermeye devam ediyoruz. Siz de Yerebatan Sarnıcı’ ya ziyaret etmek istiyorsanız kuşkusuz hemen gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir