yüksekte çalışma yapma, yüksekte çalışmada dikkat edilecekler, yüksekte çalışma yapma

Yüksekte Çalışma Yapacaklar Nelere Dikkat Etmelidir?

Her iş masa başında oturularak yapılamayacağı gibi taşıdığı risklerde aynı değildir. Yüksekte çalışma yaparken öngörülen güvenlik önlemlerini almak çok önemlidir. Hayati riskler taşıyan yüksekte çalışma güvenlik önlemleri ile riski en aza indirecek sınırlamalar koyar. Yükseklik ayakların yerden kesilerek sabit olacak malzemelerin üzerinde durma ya da iş makinelerin içinde olunması ile farklı güvenlik önlemlerinin alınmasını ortaya çıkarır. Gelişen makineler ile yapılmayan işlerde kullanılan insan gücü yüksekte kendini kontrol edecek mekanizmalarla dengelemelidir. Olabilecek kaza risklerini göz önünde bulundurarak her işin kendi alanında yapılacak olan kişisel güvenlik önlemleri ile çalışan personel korumalıdır.yüksekte çalışma yapma, yüksekte çalışmada dikkat edilecekler, yüksekte çalışma yapma

Yüksekte çalışma merdivenler, iskeleler, çatılar, alan boşlukları, korkuluklar gibi daha fazla risk oluşturacak alanları içermektedir. Çalışılacak işin durumuna göre kurulan iskeleler kurulması, dizaynı ve sökülmesi ile temel güvenlik önlemi içeren bir unsurdur. Bu kurulumların bilirkişiler tarafından yapılması iskelenizin sağlamlığını ve yukarı iniş çıkışlarda sorun yaşanmaması için gereklidir. Korkulukların hareket etmemesi ve birbirine olan bağlantılarının sağlam olması gerekir. İskele üzerinde gereksiz malzemelerin kaldırılması, çalışma alanında rahat hareket etmek için geçiş merdivenlerinin bulunması, kurulum yapılırken alt zeminin sağlam ve düz olması gerekir. İskelede çalışan kişilerin baret ve emniyet kemeri kullanımı şarttır. İstenilen yükü taşıyabilecek kadar dayanıklı olması gereken iskelelerin yapılan işin yüksekliğine uygun olması gerekir.

Yüksekte çalışma yapacakların kişilerin yeteri kadar bu işte bilgi sahibi olması gerekir. Personelin herhangi bir hastalığının olmaması diğer personeli etkileyecek hareketler yapmaması gerekir. Uzun sürecek ve kapsamlı olacak işler için tercih edilen iskelelerin yanında ulaşılması daha kolay ve kısa süreli işler için kullanılan işlerde yüksek merdivenler kullanılmaktadır. Çalışma süresi kısa tutulması gereken merdiven kullanımlarında kilitleme sitemi ile çalışan merdivenleri tercih edilmelidir. Zeminin sağlamlığı ve çukurların olup olmadığını kontrol ederek merdivenler güvenli olacak yerlere yerleştirilmelidir. Yüksekte çalışma zorunluluğu olan kişilerin önce iş güvenliğini sağlayacak ekipmanın tam olarak çalıştığından emin olması gerekir. Kendi için hazırlanan güvenlik teçhizatını hiç eksiksiz kullanmalıdır. Yapılacak işin yüksekliği ne olursa olsun risk her zaman vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir